Galeottia fimbriata
Synonim: Batemania fimbriata Linden & Rchb. f. (rodzaj Batemania często pisany jest Batemannia), Mendoncella fimbriata (Linden & Rchb. f.) Garay, Zygosepalum fimbriatum (Linden & Rchb. f.) Garay. Galeottia fimbriata wraz z kilkoma innymi gatunkami została przeniesiona do rodzaju Mendoncella przez Garay'a w 1964, lecz Christenson (1988) ponownie zaklasyfikował je do rodzaju Galeottia.
Występowanie:
Kolumbia i Wenezuela. W Kolumbii storczyk ten rośnie na niskich wysokościach w gorącym, wilgotnym klimacie i jest pospolicie uprawiany. W Wenezueli rośliny są spotykane w pobliżu granicy z Kolumbią w Stanie Zulia na wysokościach 100 - 350 m i w Stanie Táchira na wysokości 900 m.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 37°C i 17°C. Średnia wilgotność około 80% przez cały rok. Opady od 1 mm w styczniu do 150 mm w październiku. Średnie temperatury (dzień/noc) od 30,0/20,6°C w styczniu do 32,2/22,8°C w sierpniu. Okres kwitnienia: lipiec.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o wzroście sympodialnym i wysokości 45 cm.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy mają około 5 cm długości i 3 cm szerokości. Są bocznie spłaszczone z delikatnymi wzdłużnymi zmarszczkami na płaskich powierzchniach. Przyrosty są ściśle rozmieszczone wzdłuż płożącego się kłącza.
Liście:
Wielkość liścia to około 40 cm długości i 8 cm szerokości. Para wzdłużnie wachlarzowato złożonych liści wyrasta z końca każdej pseudobulwy. Nerw środkowy i jeden nerw z każdego brzegu są silnie zagłębione na wierzchniej powierzchni liścia i wystające na dolnej stronie. Jeden lub większa ilość nerwów pobocznych jest mniej zaznaczonych.
Kwiatostan:
Ma długość do 25 cm. Gruba, półwyprostowana łodyga kwiatowa wyrasta z podstawy pseudobulwy. Na całej długości kwiatostanu występuje kilka wybrzuszonych, trójkątnych łusek. Każdy kwiat jest osadzony na grubej, szypułkowatej zalążni o długości do 6 cm.
Kwiaty:
2. Rozrzucone kwiaty w kształcie gwiazdy mają ok. 8 cm średnicy, lekko brązowe płatki okwiatu, na których występują gęsto rozmieszczone, szerokie, ciemne, rdzawoczerwono-brązowe do purpurowo-brązowych podłużne linie. Warżka jest biała z podłużnymi purpurowymi liniami, które bledną bliżej końca. Brzeg warżki ma dosyć szeroki pasek nieregularnych, raczej mięsistych białych włosków, które są najdłuższe w pobliżu podstawy i krótsze w pobliżu końca. Ciemno purpurowe linie nerwów na warżce stają się lekko brodawkowate przy jej końcu, a spomiędzy nich wyrastają nieregularne białe włoski. Kremowo zabarwiony prętosłup jest brązowawy u podstawy z wąską podłużną, purpurową linią na dolnej stronie. Kwiaty mają wyprostowany grzbietowy płatek okwiatu i ukośnie rozmieszczone boczne płatki zewnętrzne i wewnętrzne. Trójkątne, ostro zakończone płatki okwiatu są dość mięsiste u spodu z nieco pofalowanym wierzchołkiem, który może być zakrzywiony na szczycie. Płatek grzbietowy ma około 4,6 cm długości i 1,8 cm szerokości. Płatki zewnętrzne, które są dosyć wklęsłe, mają 5 cm długości i 1,5 cm szerokości. Są ułożone nisko na spodzie prętosłupa i nie można ich otworzyć całkowicie bez rozdarcia podstawy. Płatki wewnętrzne mają do 4,3 cm długości i 1,8 cm szerokości. Szeroko owalna warżka ma długość 3,3 cm i szerokość 2,5 cm. Poniżej podstawy prętosłupa warżka skierowana jest do przodu przez większość swojej długości, lecz za środkiem zakrzywia się ostro w dół. Zaokrąglone szczytowe brzegi mają pośrodku małe, ostre, trójkątne kolce. Gruby prętosłup długości 1,5 cm ma w pobliżu wierzchołka parę skrzydełkowatych przydatków.
Tłumaczenie: Mariusz Wójcik |